Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia już od wielu lat jest integralną częścią systemu opieki zdrowotnej. Specjaliści z tej dziedziny przestali być kojarzeni z trenerami personalnymi, a ilość osób regularnie korzystających z ich opieki systematycznie rośnie każdego roku. Na czym właściwie polega „leczenie ruchem”? Jakie są medyczne podstawy skuteczności tego typu metod?

Biologiczne mechanizmy działania fizjoterapii

Podobnie jak każda inna dziedzina medycyny, fizjoterapia opiera się na mechanizmach i zależnościach potwierdzonych naukowo. Z wiedzy dotyczących odkryć z jej zakresu korzystają również lekarze, stomatolodzy i dietetycy. Fizjoterapia jest bowiem oddziaływaniem na układy ciała człowieka, a więc pewnego rodzaju wskazywaniem drogi postępowania dla ciała. Większość tkanek w ciele człowieka posiada znaczne możliwości regeneracyjne i to właśnie ten mechanizm wykorzystuje większość specjalistów z zakresu fizjoterapii. Sam kontakt z dłońmi fizjoterapeuty nie ma działania terapeutycznego. Korzystny wpływ na konkretną tkankę ma natomiast połączenie odpowiedniej wiedzy i odpowiedzi zwrotnej z organizmu pacjenta.

Bazując na podstawach medycznych, fizjoterapeuci mogą zatem w łatwy sposób wpływać na niemalże każdy układ i narząd w ciele człowieka. Tym samym odpowiednie stymulowanie percepcji i odruchów automatycznych pozwala uzyskać reakcje ze strony układu nerwowego, regulacja napięcia i relaksacji poszczególnych mięśni umożliwia wyeliminowanie bólu i poprawę zakresu ruchomości, a oddziaływanie wysiłku fizycznego na tętno i szybkość oddechów jest przydatna w przypadku dolegliwości o charakterze krążeniowym i pulmonologicznym.

Granice skuteczności zdrowotnego wpływu ruchu

Przede wszystkim należy pamiętać, że rehabilitacja może zatem dotyczyć części ciała, które nie są oczywistym skojarzeniem w tej sytuacji. Leczenie i powrót do sprawności można podzielić na trzy główne kategorie. Dwie pierwsze z nich dotyczą konieczności wdrożenia postępowania operacyjnego i farmakologicznego, natomiast ostatnia z nich opiera się na regeneracji ciała człowieka. Z tego powodu znaczną skuteczność tej metody można osiągnąć w przypadku:

Fizjoterapeuta nie tylko zaprezentuje ćwiczenia przyczyniające się do uzyskania konkretnego celu, ale też udzieli wskazówek na temat profilaktyki i ergonomii pracy oraz pozwoli uzyskać pacjentowi odpowiedni komfort psychiczny. Najczęściej pomijanym działaniem tej metody medycznej jest bowiem zbawienny wpływ, jaki wywiera na pacjentach obecność i działanie terapeutyczne rehabilitantów. W niektórych przypadkach bardziej korzystne efekty można uzyskać tworząc relację partnerską opartą na empatii, niż bazując na bezrefleksyjnych „usługach medycznych” prezentowanych w placówkach publicznych.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji?

Zasadność stosowania fizjoterapii występuje w przypadkach pojawienia się bólu oraz ograniczeń funkcjonalnych i po przebyciu urazów. Podręczniki medyczne wyszczególniają kilka podstawowych przeciwwskazań do jej wdrożenia,  jednak oprócz choroby nowotworowej, infekcji zakaźnej oraz uogólnionego złego stanu zdrowia większość problemów może zostać poddana metodom fizjoterapeutycznym. Miejsca takie jak klinika ortopedyczna Ortogo w Warszawie oferują kompleksowe podejście do każdej sytuacji, co przekłada się na skuteczność osiąganych rezultatów. Multidyscyplinarne podejście do wprowadzanych zabiegów medycznych pozwala pacjentom na szybki powrót do zdrowia, nawet jeśli proces ten wymaga zaangażowania lekarza, dietetyka i fizjoterapeuty.